Prize Winners 2017

SEABIRD HALF RATERS

 
Rigby Shield - Series  1st   A J Read & Family 	 	              CORMORANT 
                       2nd   B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  

R. G. Paris  - Series  1st   A J Read & Family 	 	              CORMORANT 
                       2nd   B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
  
Silver Fleet Series    1st   A Marsh & C Atha                         FULMAR  
Commodores Prize             B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
Committee cup                B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
Charter Cup	             B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
				  
WEB Trophy "Crosby Race"     B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
Charles Broster Trophy       I Ralli		 	              EIDER	
Sandra Cup                   A J Read				      CORMORANT	
 
Tom Woods Trophy             I Ralli                                  EIDER  
 

Gibson Cup                   B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  

Ladies Race		     A Macdunne				      SANDPIPER  
	 	
Pursuit Race 	             P. Bain                                  VALMAI 
  
Len Booth Donkey Race        I. Ralli                                 BOBOLINK 
Mates Race 1                 J. Bendrey                               CORMORANT 
Mates Race 2		     A. Blythe                                EIDER	 


Mockbeggar Cup Novices Race  P Hudston                                BOBOLINK 
Cadet/Junior Races  
Morris Shield       
 
Bert Warren Memorial Trophy 
                             B Shillinglaw & K Wright                 BOBOLINK  
  
G.P.Wakeham Memorial Bowl 
WYC Regatta                  J Carrier, P Wilson & A Parry            SKUA 

Narada Trophy WCSC Regatta   J Carrier, P Wilson & A Parry            SKUA 
 
Devonian Trophy "4 Mersey Regattas" 
                             J Carrier, P Wilson & A Parry            SKUA 
Queen Elizabeth II Silver Jubilee Cup Mersey, Hoylake & Dee Regattas 
                             J Carrier, P Wilson & A Parry            SKUA 
Buddy Series winning team    J & R Richards & D & A Jackson           VALMAI 
                             C & S Hilton                             KITTIWAKE  
Seabird Championship trophy  BJ Shillinglaw & K Wright                BOBOLINK  
 
Menai Straits Week 
Beaumaris Town Regatta       P E Jacobs                               DODO 
Wakeham Cup WKSC Regatta     C & S Hilton			      KITTIWAKE 
	
Festival of Britain cup      C & S Hilton			      KITTIWAKE 
	
Carlisle Shield              C & S Hilton			      KITTIWAKE 
	  
Mischief cup		     C & S Hilton			      KITTIWAKE 
	

Stan Swift Cup Eastham Race  J Bendry    	 	              CORMORANT 
	
Jack Mackie Trophy           J Bendry                                 CORMORANT
 

    

OTHER TROPHIES 
  

Snooker- JLW Soleil cup      G Lamont 
Flying Snooker               J Smith 
Wreckers Trophy              B. Aves
Carlisle Tiller              C. Hilton